koncept Komorowskiego: jeden proc. PKB na kulturę


Kandydujący na urząd prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski zapowiedział dziś w Warszawie, na spotkaniu z twórcami, podjęcie starań na rzecz zwiększenia środków na polską kulturę z obecnych 0,53 do 1 procenta PKB.

Sprzedani pospołu z kamienicą lokatorzy chcą interwencji prokuratury. Twierdzą, że nie zostali powiadomieni o sprzedaży budynku, a cena, za którą sprzedano kamienicę, jest obco niska. Twierdzą też, że gdyby wiedzieli o zamiarze sprzedaży, to sami stanęliby do przetargu. Ostatnie wydarzenia naokoło CBA i w przybliżeniu budzą dodatkowo ostre emocje w publicystach. Gazetą, która "szalenie sprzyja PiS-owi", a której dziennikarze "mają kontakty z CBA", nazwał "Rzeczpospolitą" Piotr Stasiński, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej". Zmiany szefa stacji, anulowania części jego decyzji oraz większej transparentności - m.in. tego domagają się związkowcy z radiowej "Trójki". przymierze wystosował listę z postulatami do zarządu Polskiego Radia. pośród nich znalazło się ponadto życzenie powrotu poprzedniej szefowej stacji, Magdaleny Jethon. Ten postulat popiera dodatkowo minister skarbu Aleksander Grad.Po groźbach Al Kaidy Amerykanie i Brytyjczycy eksperymentalnie zamknęli swoje ambasady w jemeńskiej stolicy. Jemen znalazł się w centrum amerykańskiej polityki po nieudanym grudniowym zamachu Al Kaidy na płatowiec lecący do Detroit. Sezon NBA ruszy zgodnie z planem. Kibice basketu mogą oddychać z ulgą, bo władze ligi potwierdziły oficjalnie, że doszło do podpisania porozumienia ze strajkującymi jeszcze niedawno arbitrami. 26 tysięcy złotych – za taką sumę jest dozwolone kupić dziecko, które urodzi nieznana kobieta, będąca już w ciąży w chwili zawarcia transakcji. Reporter Superwizjera TVN za pomocą Internet skontaktował się z pośrednikiem i po trzech dniach od pierwszego telefonu usłyszał ofertę kupna dziecka.

Włoska gazety ostro oceniła absencja przywódców z Zachodu na pogrzebie prezydenckiej pary w Krakowie. - Ta brak była żenująca, a przybycie prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, kto postanowił przylecieć za wszelką cenę, to dowód determinacji i woli - piszą włoskie gazety.

Policjanci z Rudy Śląskiej zatrzymali trzech nastolatków podejrzewanych o udział w zabójstwie 16-letniego kolegi. Jeden z nich ugodził nożem chłopaka, bo ten nie chciał przyjąć używki, którą mieli znajomi - wynika ze wstępnych ustaleń śledztwa. duet zatrzymani są rówieśnikami ofiary, jeden jest o rok starszy. ale wręcz siedem reprezentacji być może się poszczycić tytułem piłkarskich Mistrzów Świata. między nich są Urgurwaj i Francja, które zmierzą o 20:30 w Kapsztadzie w drugim piątkowym meczu grupy A. Nawiązać do największych sukcesów łatwiej będzie Francuzom, w których kadrze jest Thierry Henry, triumfator mundialu z 1998 roku. gawęda "minuta po minucie" z meczu w tvn24.pl.

Dwa i pół miesiąca ferii się skończyło - na boiska wracają piłkarze Ekstraklasy. Było cokolwiek zmian, nie przeciwnie transferowych, a walka, tak jak o mistrzostwo jak i utrzymanie, zapowiada się arcyciekawie. Wybierzcie swojego pani do tytułu mistrzowskiego. "Polska opłakuje Annę Walentynowicz, bohaterkę z Gdańska"- pisze publicysta "Corriere della Sera" w magazynie tego dziennika. Podkreśla, że bez Walentynowicz, która zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem, bajka ostatnich dekad byłaby inna. Artur Boruc może stopniowo zapominać o Lidze Mistrzów - Celtic Glasgow z Polakiem w składzie uległ u siebie Arsenalowi Londyn 0:2. O promocja cichy prawdopodobnie być nieco Michał Żewłakow, którego Olympiakos Pireus na wyjeździe pokonał Sheriff Tyraspol z Mołdawii 2:0.Gubernator stanu Plateau w środkowej Nigerii zaapelował dziś do ludności o rozpoczęcie trzydniowego postu i żałoby z powodu zamordowania w tym stanie przez muzułmanów 500 osób, po największej części chrześcijan. Pierwszy etap prac nad opracowaniem pełnej dokumentacji nagrobków na warszawskich Starych Powązkach rozpoczął się w sierpniu. Stare Powązki, jedna z najznakomitszych nekropolii w Europie, blisko wielu prób, jeszcze nie doczekała się kompletnej dokumentacji. W lutym chęć głosowania w wyborach parlamentarnych na Platformę Obywatelska deklaruje ponad para piąte spośród osób zamierzających pójść do urn (43 proc.); na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 19 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

obok zamieszek referendum w terminie


Referendum ws. konstytucji w Kirgistanie odbędzie się zgodnie z planem 27 czerwca - zapowiedziała szefowa kirgijskiego około tymczasowego Roza Otunbajewa. Dodała też, że Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym nie planuje wysłania do tego kraju sił pokojowych.

Sikorski: żadnego "coś za coś"


Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zaprzeczył, jakoby Rzeczpospolita Polska oferowała USA zwiększenie liczebności swoich wojsk w Afganistanie w zamian za amerykańskie bezzałogowe samoloty zwiadowcze.

Ashton w Polsce. Trzy razy


Cathrine Ashton, dyrektorka unijnej dyplomacji, w ciągu najbliższych kilku miesięcy trzykrotnie odwiedzi Polskę. 12 kwietnia, 24 maja oraz początek lipca - to daty przyjazdu unijnej polityk nad Wisłę.

W Madrycie pod okiem Webba


Doskonale zapadł w pamięć polskim kibicom, w sobotę będzie sędziował sobotni finis Ligi Mistrzów. pierwszy raz w karierze. Howard Webb poprowadzi spotkanie Interu Mediolan z Bayernem Monachium.

Wystawili 122 fallusy


Współczesne wariacje na zagadnienie symbolu płodności i życia przedstawiono na wyjątkowej wystawie w Holandii. Na ekspozycji pokazano 122 przedmiotów, które nawiązują do tej właśnie tematyki.

Kary dla TP SA padły w Trybunale


referat Komunikacji Elektronicznej nie pył prawa retuszować taryf detalicznych za Neostradę oferowaną z wykorzystaniem Telekomunikację Polską - uznał Europejski sąd Sprawiedliwości. Zdaniem sędziów, UKE swoją decyzją złamał unijne regulacja telekomunikacyjne.

Wszyscy patrzą, jak rośnie złoty


dalszy dwadzieścia cztery godziny złoty zbiera pochwały - i wydają się, że są one zasłużone, bo nasza dewiza w poniedziałek od nowa umocniła się o kilka groszy. o tyle o ile południa jedno euro kosztowało natychmiast 4,02 zł. Głosy wątpiące w brutalnie naszej waluty są co chwila cichsze i w tej chwili nieść się niemal wręcz przeciwnie te, które mówią: będzie się umacniać.

Tunezja: Prezydent na piątą kadencję


Znacząca większość Tunezyjczyków poparła w niedzielnych wyborach urzędującego prezydenta Zin el-Abidina Ben Alego i wybrała go na biuro na piątą kadencję - wynika z opublikowanych w poniedziałek ostatecznych rezultatów głosowania.

"Połowę życia powierzył ojczyźnie"


- Połowę swojego krótkiego życia powierzył ojczyźnie - tak minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller żegnał ppor. Artura Francuza. urzędnik państwowy Biura Ochrony plus minus zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku.

Prokurator zbiorowy USA: kara śmierci za WTC


Pięciu mężczyzn oskarżonych o przygotowanie zamachów z 11 września 2001 roku stanie zanim sądem w Nowym Jorku - potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów prokurator ogólny Stanów Zjednoczonych Eric Holder. Jak powiedział chce by wszyscy zostali skazani na karę śmierci.

Prezydent: Nie będzie tak, że w klasie nie może zawisnąć krucyfiks


- 11 listopada to przenośnia odzyskania niepodległości. Niech będzie jednak także symbolem nowej Polski, która powinna zająć należne jej, wynikające z tysiącletniej historii, miejsce w Europie - powiedział prezydent na głównej uroczystości rocznicowej na Placu Piłsudskiego. Prezydent zaznaczył, że tej "nowej Polsce" potrzeba "nowego patriotyzmu".

Wolą internet od gazet


W poszukiwaniu informacji Amerykanie częściej sięgają do internetu niż tradycyjnych gazet - wynika z raportu opublikowanego za pośrednictwem ognisko badań opinii publicznej Pew Research Center.

Przypadkowe odkrycie ws. "Czerwonego Barona"


Po ponad 90 latach od śmierci odnaleziono fuksem w Ostrowie Wielkopolskim akt zgonu asa lotnictwa niemieckiego z okresu I wojny światowej Manfreda Albrechta barona von Richthofena, zwanego "Czerwonym Baronem" (1892-1918).

Nowa chmura pyłu, Irlandia zamyka niebo


Irlandzkie władze nadzorujące akcja powietrzny poinformowały w poniedziałek, że z powodu obaw związanych z przemieszczaniem się chmury pyłów wulkanicznych znad Islandii ogłaszają ograniczenia lotów we wtorek w godzinach między 8 a 14 czasu polskiego.

Klaus: wystarczy z hamowaniem Europy


wystarczy ze stawianiem żądań dotyczących Traktatu Lizbońskiego - oświadczył prezydent pepiczek Vaclav Klaus. Deklarację złożył po spełnieniu przy użyciu UE jego warunku dotyczącego Karty Praw Podstawowych.

ogromny odświeżacz powietrza dla całego miasta


Władze Delhi mają nietypowy pomysł na pozbycie się smogu znad miasta: wielgachny odświeżacz powietrza – informuje The Times.

Jeden głosowanie kosztował Leppera 4 gr, Pawlaka nad 11 zł


Ascetyczna kampania wyborcza Andrzeja Leppera okazała się skuteczna pod jednym względem. prowadzący Samoobrony zdobył co prawda ale wręcz 1,28 proc. głosów, ale w pobliżu kosztach niewiele przekraczających 10 tys. zł zdobycie jednego głosu wyborcy kosztowało go ledwo 4 grosze. Na przeciwnym biegunie znalazł się Waldemar Pawlak, którego osiągnięcie jednego głosu poparcia kosztowało powyżej 11 zł.

Polacy w karnawale: Bez ekstrawagancji


Co wybrać? Frak czy spodnie dzwony, mazura czy hity Boney M, miłosne pierożki czy swojskie wędliny? - rozważa karnawałowo "Rzeczpospolita".

Trzy pytania z Brukseli Stocznie drugi raz na zakręcie


- komitet Europejska uznała za niewystarczające informacje przedstawione przez Polskę we wniosku o rozciągłość terminu na sprzedaż stoczni w Gdyni i Szczecinie - poinformował wyraziciel KE ds. konkurencji Jonathan Todd. Aby komisja wydała decyzję w tej sprawie, Polska musi uzupełnić wniosek. - W niczym nie uchybiliśmy. To normalna procedura - tłumaczy się ministerstwo skarbu.

USA: Bezrobocie ciągle rośnie


Bezrobocie w USA wzrosło w sierpniu do 9,7 proc., z 9,4 proc. w poprzednim miesiącu - podało dzisiaj ministerium Pracy. Jest to Pan Stworzenia wskaźnik od 26 lat.

Udręczone konie opuszczają "stadninę"


Kończy się sztuka koni ze stadniny w Prądzewie kołowrót Łęczycy. Zwierzęta, które przetrzymywane dawny za pomocą właściciela w potwornych warunkach, jeszcze dziś trafić w ręce nowych opiekunów. – Nie odpuścimy, nie damy się wygonić – mówił w TVN24 Grzegorz Bielawski z Pogotowia i Straży dla Zwierząt w Trzciance.

ministerium może kupić szczepionkę bez licencji UE


podsekretarz zdrowia Marek Twardowski ujawnił w programie "24 Godziny", że resort myśli o zakupie innych szczepionek, niż te, które zatwierdziła natychmiast komitet Europejska. - Rozmawiamy z producentami, których szczepionki są na ukończeniu badań klinicznych. To daje nam szersze dziedzina do negocjacji - mówił Twardowski.

Niemcy: prasa periodyczna krytykuje wykroczenie niezależności EBC


Niemiecka prasa sceptycznie ocenia we wtorek decyzję UE o utworzeniu mechanizmu pomocy dla państw strefy euro z problemami finansowymi. Komentatorzy obawiają się zwłaszcza naruszenia niezależności i osłabienia Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Finlandia zgodzi się na Nord Stream


prezes rady ministrów Finlandii Matti Vanhanen powiedział w niedzielę po rozmowie z szefem z grubsza Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu, że Helsinki prawdopodobnie jeszcze w tym roku wydadzą zgodę na budowę Nord Stream (Gazociągu Północnego).

31 tys. domów potem bez prądu


nad 31 tys. odbiorców z siedmiu województw non stop nie ma prądu, a dzieci z setki szkół mają wolne - poinformowało Rządowe ognisko Bezpieczeństwa. To pokłosie siarczystych mrozów i opadów śniegu.